Kronika 2017

Kronika 2017

Wydarzenia z 2017 rok

1.01.2017 r. Wizyta duszpasterska kapłanów

 Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą atmosferę miłości, braterstwa i radości. Wytwarzają wśród chrześcijan szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o zstępowaniu Syna Bożego na ziemię i zamieszkaniu między ludźmi. Pięknym zwyczajem na naszych ziemiach jest odwiedzanie w dniach świątecznych swoich krewnych, przyjaciół, a także ludzi opuszczonych. Duszpasterze parafii podczas przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego odwiedzają powierzonych im parafian. 
       Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Piękna i głęboka jest również treść śpiewanych kolęd. Są one zwiastowaniem radości o narodzonym dla nas Synu Bożym, który chce być z nami. Otwieramy drzwi domu, mieszkania i zapraszamy Emmanuela (Boga będącego z nami), by się narodził w każdym człowieku, w każdej rodzinie. Na drzwiach domu – mieszkań  umieszczamy znaki: C+M+B co oznacza „Christus Mansionem Benedicat”-Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu.
W naszym Domu również doświadczyłyśmy wizyty duszpasterskiej, przeprowadził ją Ks. Proboszcz Marek P. , Ks. Mateusz P. i O. Wojciech R. OMI, pełniący funkcję kapelana domu. Wszyscy mieszkańcy i pracownicy uroczyście przygotowani oczekiwali dostojnych gości. Kolęda  rozpoczęła się w kaplicy rytualną modlitwą i pokropieniem wodą święconą. W osobie kapłana sam Bóg pragnie być gościem w naszych domach i nam błogosławić.

Podczas śpiewu kolęd kapłani przeszli do wszystkich pokoi, rozmawiając i błogosławiąc Mieszkanki. Kolędowanie zakończyliśmy w Kaplicy odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W czasie tej wizyty duszpasterskiej otrzymałyśmy pamiątkowe obrazki i Boże błogosławieństwo na cały kolejny rok.

3.01.2017 r. – Zabawy i hulanki karnawałowe.

Karnawał trwa i oczywiście zabawy a radość mile widziane.

Nasi wieloletni przyjaciele Ala i Mariusz K. poświęcili swój cenny czas, aby mieszkankom DPS w Wielkiej Wsi urządzić bal. Do grona prowadzących dołączył również nasz kapelan O. Wojciech R. OMI, a nad całością czuwała oczywiście S.Dyrektor i S. Adriana B.

Dziewczęta powystrajane w balowe stroje, już od rana czekały niecierpliwie. Słowo wstępne na powitanie miłych i zacnych Gości oraz mieszkanek, wygłosiła z nutką radości oczywiście nasza S. Dyrektor a Ojciec Wojciech zaraz jako pierwszy ruszył do tańca. Zabawa karnawałowa, to przede wszystkim różne  konkursy, zabawy: mała smutna królewna.. , stary niedźwiedź mocno śpi.. , my jesteśmy krasnoludki .. .

Piosenką Jedzie pociąg z daleka... wszyscy włączyli się w taniec.  Krótki odpoczynek i małe przekąski …    Po pysznych słodkościach, ciąg dalszy zabawy… .

Mieszkanki serdecznie podziękowały wszystkim za zorganizowanie tak wspaniałej zabawy a zrobiły to szczególnie dla Ali i Mariusza. Nasi wspaniali Goście oczywiście odwdzięczyli się wielką serdecznością pozostawiając Mieszkankom torbę słodyczy.

A na koniec wspólne zdjęcie … .

4.01.2017 r.Przedstawiamy Anielskie jasełka… .

Do Betlejem ciemną nocką
Idzie Józef z Matką Boską. 
Gwiazdy świecą i mrugają
Drogę jasno rozświetlaj

Idą smutni ciemną nocką
Święty Józef z Matką Boską… .

Dekoracja świetlicy, stroje powoli wprowadzają wszystkich w tematykę jasełkową. Siostra Dyrektor serdecznie i ciepło wprowadziła nas w nadchodzące wydarzenie. Długi już czas słychać i widać  było nasze próby. Dziewczęta lubią przedstawiać, chętnie wcielają się w poszczególne role, oddają do tego całe swoje serce. Opierając się na znanych wydarzeniach z Pisma Świętego, pragniemy w sposób radosny – anielski – przywitać Nowonarodzone Dziecię.

Śpiew: W grudniowe noce…

Kochani goście serdecznie witamy! Dziś na nowo przeżyjemy radość z przyjścia Zbawiciela na świat. Witajmy Boże Dziecię z Maryją i Józefem, z Aniołami, pasterzami i Królami, oraz z całym stworzeniem. Radujmy się że jesteśmy uczestnikami zbawienia, że to  do nas przychodzi Bóg, że to nam przynosi swą łaskę i miłość.

Z Ciebie wyjdzie Ten … Anioł wspomina wydarzenia Zachariasza, Maryi i Józefa… wesoła nowina, Maryja urodziła Syna…, bądźmy szczęśliwi, weseli teraz wszystko się odmieni…, Chrystus się rodzi…, cuda, cuda ogłaszają… .

Patrzcie! Patrzcie, jaka szopka!
Cała w białych, srebrnych kropkach!
Nad nią gwiazdka, jak ze szkiełka…
No, to zróbmy dziś jasełka!

A to, kto?

To Diabełek! To Diabełek!
Nos ma czarny, jak węgielek!

Oj, dostaniesz zaraz lanie
za to brzydkie dokuczanie!
Zaraz głośno strzelę z bata,

przegnam Cię na koniec świata!

Nie dam! Nie dam!
I nie będziesz za mną biegał.
Kopytkami brudzisz śnieg!

Daj mi piórko ze skrzydełka!
Jedno piórko dla Diabełka, tylko jedno….   Nie! Nie! Nie!
Ja też iść do szopki chcę.
Fiku – miku, śnieżny fiołek,
będę grzeczny, jak Aniołek !

No to chodźmy, chodźmy prędko! W noc Bożego Narodzenia
Gdzie gwiazdeczka świeci
Idą do stajenki
uśmiechnięte dzieci… .

Do Ciebie Królu Maleńki
Trzej królowie jadą.
Swoje serca i dary wiozą
U nóg twych składają

Śpiew pastorałek, taniec i radosne ukłony Nowonarodzonemu  wywołały cudowną atmosferę. Burza oklasków, wywołała na twarzach dumę i wielkie zadowolenie. Siostra Dyrektor w imieniu oglądających wyraziła słowa wielkiego uznania dla dziewcząt i wszystkich, którzy wspomagali to szczytne dzieło. Otrzymałyśmy kosz pysznych cukierków…, dziękujemy !!!

27.01.2017 r. – Szkolne urodzinki Jagody

Wszystko, co piękne i wymarzone,
 Niech w twoim życiu będzie spełnione
 Niech życie słodko płynie,
 a wszystko, co złe, niech szybko minie.
  Nasze Panie Nauczycielki Asia i Karolina prowadząc zajęcia z podopiecznymi wprowadzają ich w ciekawe przeżycia. Uczą przeżywać aurę świąteczną różnych uroczystości i dziś wprowadzają nastrój przeżyć urodzinowych. Przygotowana dekoracja, smakołyki, oczywiście piękny tort i na nim świeczki, zimne ognie …..

W dniu Twych urodzin,
każdy szczęścia Ci życzy.
Korzystając z tej sposobności,
 życzę Ci szczęścia i pomyślności,
 by to, o czym marzysz, się spełniło
   i to, co kochasz, przy Tobie zawsze było.

Dziś Twój dzień urodzin droga jubilatko
bądź zawsze wesoła i uśmiechnięta
 i o naszych serdecznościach zawsze pamiętaj … .
 
  8.02.2017 r. – Młodzieżowe dni skupienia
Ojcowie Oblaci z Obry pomagają młodym ludziom poznać drogę dorosłego życia. Każdego miesiąca organizują dla chętnych dni skupienia i właśnie jednym z punktów tej reorganizacji życia jest spotkanie z ludźmi chorymi.
Dziś miałyśmy miły zaszczyt gościć w naszym domu tych „poszukiwaczy” drogi życia. Świat współczesny krzyczy, aby dobrze i wygodnie się urządzić.18 chłopców z klas gimnazjalnych i licealnych z woj. Wielkopolskiego i Lubuskiego wraz z O. Krzysztofem i dwoma klerykami odwiedzają nasze Mieszkanki, by przynieść im młodość, radość i swoje otwarte, rozmodlone serce.

Siostry serdecznie przywitały gości ukazując zadowolenie z tego spotkania. Przecież „chorzy są skarbem Kościoła” mawiał często Święty Papież Jan Paweł II. Podczas miłej rozmowy ukazały także cel i sens naszego życia zakonnego.

Młodzi ludzie z otwartym sercem włączyli się w rozmowy i zabawy z naszymi Mieszkankami. Ważnym momentem była oczywiście modlitwa – udział w Mszy Świętej w naszej Kaplicy.
Dziękujemy bardzo za to spotkanie. Nasze dziewczęta bardzo lubią odwiedzających gości a szczególnie cieszą ich wspólne zabawy i radosne rozmowy.
 11.02.2017 r. – Jezus błogosławi wszystkim chorym.
 
Miesiąc luty zawsze przybliża nam myśli przywołujące w pamięci Św. Jana Pawła II, który ustanowił Dzień Chorego. To już XXV  rocznica Światowego Dnia Chorego. Przypadający tradycyjnie we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego Światowy Dzień Chorego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie – jak pisze Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień – jest to zachęta dla tych, którzy poświęcają się na rzecz chorych „do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom”.
Nasze Mieszkanki wraz z Opiekunami zebrały się na uroczystej Mszy Świętej w kaplicy. Z otwartymi sercami oczekiwały udziały w Eucharystii i błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Przygotowując serca na spotkanie z Maryją w Grocie Massabielskiej śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce Lourdzkiej. Chętnie brały także udział w oprawie liturgicznej czytając modlitwy, śpiewając psalm i pieśni.

Ojciec Wojciech podczas homilii dialogując z dziewczętami ładnie podkreślił wartość poszukiwanego skarbu – dobra, który jedynie liczy się w życiu a szczególnie w wieczności. Tym wielkim dobrem jest również łaska cierpienia, choroby gdy łączymy się z Chrystusem cierpiącym.

Otoczone miłością do błogosławiącego Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie uradowani wróciliśmy do swoich mieszkań.

Warto nadmienić myśli przekazane chorym z Watykanu.

„Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu zachęca do modlitwy o to, byśmy zawsze umieli odnosić się do chorego, jak do osoby, która nosi w sobie dar, którym powinna dzielić się z innymi. Papież podkreśla, że Dzień Chorego jest okazją do znalezienia nowego bodźca, by upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. Wyraża też swoją bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym… . W tym roku mija 25 lat od pierwszych obchodów Światowego Dnia Chorego, które miały miejsce w Lourdes 11 lutego 1992 roku. Z tej okazji zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka najbliższy Światowy Dzień Chorego będzie obchodzony w sposób nadzwyczajny. Główne obchody, tak jak 25 lat temu, będą miały miejsce 11 lutego w Lourdes.

Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował kard. Pietro Parolina…”.

 

15.02.2017 r. – Wesoła zabawa walentynkowa

Dziś Święty Walenty może sprawić cuda,

dzięki Niemu Miłość znaleźć Ci się uda.

Słońce znów zaświeci w sercach żar roznieci

a my w środku zimy śnieg i lud stopimy…

Dzień walentynek to wspaniała okazja do sprawiania sobie na wzajem miłych gestów. Nasze Panie Nauczycielki Asia i Karolina sprawiły nam ogromną radość i miłą niespodziankę. Cała świetlica tętniła MIŁOŚCIĄ . Przygotowana dekoracja, sporządzone przysmaki wprowadzały w niesamowity, miły nastrój. Wspólne tańce, serdeczne uśmiechy i duuuuuuuuuuuużo radości wprowadzały nas w wielki zachwyt.
Serce sercu serce daje
Serce w sercu pozostaje
Serce tęskni, serce drży
Jeśli kochasz - uśmiechnij się !  

  Jak widać tańczy każdy jak umie i na ile może. I tu miłe jest zauważyć iż pomagają wszyscy Opiekunowie. Widać tańczące Siostry, nasze Panie Opiekunki, Nauczycielki – i to jest  Miłość.

Jest z nami choć na chwilę Siostra Dyrektor. Pragnęła również okazać swoją serdeczność Mieszkankom i wszystkim tworzącym tę chwilę   MIŁOŚCI … i bardzo się cieszymy.  

    Chwila odpoczynku i rozkoszujemy się przygotowanymi przysmakami. Będzie galaretka – obowiązkowo czerwona. Pyszne lizaki – serduszka czerwone i dla urozmaicenia ciastka Góralki. Odpoczywamy i zażywamy rozkoszy smakowych.

   Wspaniała atmosfera pełna MIŁOŚCI i radości, miłe zabawy i smakołyki sprawiły nam iście walentynkową aurę. 

Za   przygotowanie i przeprowadzenie tejże uroczystości   serdecznie Paniom Asi i Karolinie oraz wszystkim  wspomagającym serdecznie dziękujemy !!!

28.02.2017 r. Wyjątkowy, radosny dzień

Dziś jest u nas taki dzień, w którym smutki idą w cień

a marzenia się spełniają i otuchy nam dodają.

Boć karnawał jeszcze trwa a w nim radość nasza gra.

Koleżanek imieninki, no i jednej urodzinki.

Chcemy więc radośnie śpiewać, tańczyć, klaskać i serca ogrzewać

W dniu Twych urodzin, każdy szczęścia Ci życzy

Korzystając z tej sposobności, życzę Ci szczęścia i pomyślności

by to o czym marzysz się spełniło i to co kochasz, przy Tobie było

Mała chwila na smaczną przekąskę a po niej już radość i karnawałowe zabawy i tańce… .Tak więc karnawał zakończony uroczyście, uradowane przygotowujemy się do Wielkiego Postu. Wyrażamy słowa wdzięczności Siostrze Dyrektor i wszystkim, którzy zadbali o przygotowanie tej miłej uroczystości.

5.03 – 11.03.2017 r.Nasze zakonne rekolekcje

Przeżywamy czas Wielkiego Postu, dla katolika to czas szczególnej, wewnętrznej przemiany. Przeżywając Mękę Chrystusa pragniemy również oczyszczać swoje serca. Wspólnota zakonna Sióstr naszego Domu wraz z przybyłymi Siostrami odprawiała rekolekcje. Rozważaniom przewodniczył Ks. Leszek Woźnica, Filipin z Gostynia. Przewodnią myślą były słowa „Jezus wyszedł no górę i powołał tych, których sam chciał !!!”.  Chrystus zna człowieka i wybiera wg. własnej miary … . Pan Bóg nas wybrał i ani na chwilę nie przestał troszczyć się o moje powołanie … .

Mamy modlić się za uświątobliwienie Kościoła.

   Sam Chrystus przyjął człowieczeństwo, aby z nami być. Mamy przepełnić nasze życie modlitwą… . Czas na medytację, osobistą rozmowę z Panem pomagało nam  bliżej zjednoczyć się z Bogiem i Kościołem. Mogłyśmy jeszcze bardziej zjednoczyć się jako wspólnota Zgromadzenia przez przypominane przez Ks. Rekolekcjonistę myśli naszej Matki założycielki Sługi Bożej Antoniny Mirskiej.

   I tak 39 Sióstr przez tydzień trwałyśmy u stóp Jezusa i Jego Matki, która oddała się Synowi i całemu Kościołowi. Na zakończenie miło nam było również gościć naszą Matkę Generalną Antoninę Kasjaniuk. Mogłyśmy skorzystać z osobistych rozmów i wspólnotowych pouczeń, za co serdecznie dziękujemy. Wzmocnione Bożymi łaskami wróciłyśmy do swoich zajęć.

21.03.2017 r.Przeżywamy radosny dzień  imienin Siostry  Dyrektor
Dziś mamy wielki dzień – przeżywamy Imieniny naszej siostry Dyrektor. Spotkanie rozpoczęło się oczywiście od śpiewów i składania najlepszych życzeń zacnej solenizantce, co wprowadziło w  miły imieninowy nastrój. Każda podopieczna złożyła swoje serdeczności, upominek i obdarowane słodkościami przygotowały się do przedstawienia

Dziewczęta pod przewodnictwem s. Adriany przedstawiły ciekawy i bardzo głęboki spektakl jako dar imieninowy dla Siostry Dyrektor zatytułowany „Tajemniczy skarb„. Już na samo rozpoczęcie odśpiewały imieninową piosenkę, po której wszyscy ruszyli do Solenizantki z najlepszymi życzeniami, uściskiem i podarkiem własnoręcznie robionym.

I tu radości co niemiara, upominki miłe… ale uściski bardzo gorące.

Przedstawienie oparte na treści czerwonego kapturka wprowadza tajemniczą zadumę. Kapturku, wiesz, Babcia nam zachorowała. Proszę, pójdź do niej i zanieś świeżo upieczone bułeczki i konfitury, oraz syrop dobry na przeziębienie. Mama ostrzega Kapturka, aby po drodze nigdzie się nie zatrzymywał. Czerwony Kapturek idąc przez las rozglądał się naokoło, zauważał motylki, zwierzątka i serdecznie rozmawiał z zajączkiem. W drodze nagle spotyka Zbója, rozmawia z nim o chorej Babci i o wielkim skarbie, który ona posiada. Ten uprzedza Kapturka, wkrada się do Babci krzycząc „gdzie masz skarb?” i związuje Babcię sznurem.  „Ach, jakiś cenny obraz, sprzedam go i będę miał dużo pieniędzy” – woła Zbój i zabiera obraz.

Przykre życie tego człowieka przemienia piękne spojrzenie Pani z obrazu. On nigdy nie miał dobrej matki, nie znał ciepłego spojrzenia, czułych słów… . Zmieniony człowiek woła do Madonny z obrazu: „ale nigdy nikt tak ciepło na mnie nie patrzył… czy mogę się do Ciebie przytulić? Pójdę do tych ludzi i oddam zabrany obraz”.

Wchodząc przeprosił wszystkich stwierdzając, że „Ona zmieniła moje życie”. Czerwony Kapturek wraca do Babci a widząc ją smutną pociesza Babcię i razem modlą się za złego człowieka, do Matki Bożej, która króluje na Tym obrazie. Babcia wierzyła, że jest to dobre dziecko a czerwony Kapturek zaprosił, aby znajomy zawsze do nich przychodził stwierdzając „Ten dom będzie dla ciebie zawsze otwarty. Przecież tutaj jest nasz wspólny skarb”.

Wszyscy zebrani nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami i serdecznym uśmiechem. Solenizantka podziękowała s.Adrianie i dziewczętom za piękne przedstawienie, ładną dekorację i włożony w nią wielki trud.

Nasi pracownicy przy wspólnym stole również radowali się imieninowym poczęstunkiem.

24.03.2017 r. – Smaki i zabaw wiosenne … .
Witamy Wiosnę
Wszyscy już tęsknimy za wiosną i ciepłem. Nasze Panie Nauczycielki Asia N. i Karolina T. zorganizowały wspaniałą i pouczającą zabawę. Wszystkie Mieszkanki otrzymały kolorowe kotyliony. Cała świetlica ubarwiona wiosennymi kolorami i emblematami. Najważniejsze jednak były wcześniej przygotowane wiosenne owoce, przetwory i różne smaki i zapachy.
Niech żyje Pani Wiosna !!!
I oto Pani Karolina wprowadza nas do wspaniałej zabawy. Będą więc śpiewy, konkursy i zgadywanki smakowe… . Już same przypinane kotyliony świadczą o czasie wiosennej zabawy. Kolejne miłe rozpoczęcie, to powtarzana każdej Mieszkance piosenka: Witaj Aniu/2x, jak się masz/2x. Wszyscy Cię witamy/2x bądź wśród nas/2x…, podczas której Panie podają wiosenne zapachy.
Kolejna zabawa to po smakach odgadywanie nazwy podawanego owocu(będzie to banan, kiwi, ogórek, rzodkiewka). No i dziwczętom idzie to bardzo sprawnie i mają oczywiście wielką radość z trafnej odpowiedzi.
I jeszcze kanapki wiosenne i przecier (banan i szpinak) … . Może nie wszystko jest takie pyszne, ale warto było spróbować.
W nagrodę za trafne odpowiedzi wszyscy dostajemy pyszne GÓRALKI.
I kolejna wiosenna zgadywanka smakowa ( podawany ogórek, rzodkiewka i rzeżucha) … .
Dużo radości, miła atmosfera a te kanapki wiosenne (szczególnie kolorowe jajka) mile będziemy wspominać. Dziękujemy Paniom za włożone serce i trud przygotowania tak innowacyjnej uczty połączonej z zabawą.
12.04.2017 r. Życzenia Świąteczne od Starostwa Powiatu
Dni Świąteczne są wspaniałą okazją do spotkań, wyrażania serdeczności a szczególnie okazywania ciepła tym najbardziej tego potrzebującym – chorym. 
   Dzisiejszego dnia przedstawiciele Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego Piotr Krajewski – Wicestarosta wraz z Zarządem oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie Anna Białek odwiedzili DPS w Wielkiej Wsi. Na ręce Siostry Dyrektor Pan Wicestarosta złożył najlepsze życzenia świąteczne.
Jedna z naszych Mieszkanek odwzajemniła życzenia Wielkanocne w imieniu wszystkich tu obecnych. Dla wyrażenia wdzięczności i serdeczności wręczyły zacnym Gościom przez siebie wykonane pamiątki 

Łabądź z kolorową wydmuszką ‎- kliknij

Na ręce Pana Wicestarosty wyrażamy wdzięczność całemu Zarządowi za pamięć, życzenia oraz przekazane podopiecznym dary serca.
 9 – 16.04.2017 r. Triduum Paschalne
Kończymy przeżywanie czasu Wielkiego Postu a dla katolika to czas szczególnej, wewnętrznej przemiany. Przeżywając Mękę Chrystusa pragnęliśmy również oczyszczać swoje serca. I przyszedł czas Triduum Paschalnego. Do Niedzieli Palmowej nasze Mieszkanki przygotowywały kolorowe palmy a w Kaplicy poczas Mszy świętej wczuwaliśmy się w początek męki. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”.
    Kolejne dni to oczywiście Wielki Czwartek gdzie podczas tej Najświętszej Ofiary wspominamy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Wielki Piątek  to dzień sądu, męki i śmierci Jezusa. Związany jest z adoracja krzyża – symbol Bożego Miłosierdzia. Wielka sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiatkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. Poświęcenie ognia, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i wyznanie wiary.
W końcu Rezurekcja – ten obrzęd radosny podczas którego kapłan – nasz kapelan o. Wojciech R. OMI niósł Najświętszy Sakrament wokół Kościoła pośród pieśni wielkanocnych. Zmartwychwstały Jezus pozostał w naszej kaplicy, gdzie możemy adorować, wielbić i trwać w Jego obecności. Mieszkanki z radością podchodzą i pragną czuć Jego obecność.
   Jezus zmartwychwstał – prawdziwie powstał Alleluja !!!
  19.04.2017 r. Czarodziej w naszym Domu
Mamy dziś miłą niespodziankę gościć w naszym Domu Czarodzieja z Organizacji Imprez Artystycznych Małej Formy Teatralnej w Sulęcinie.
Swoimi sztuczkami oczarowywał naszych widzów Robert Szablewski – iluzjonista. Zaczęło się tajemniczo. Robert Szablewski przedstawił swoje umiejętności w krótkim pokazie. Były znikające wstążki, pojawiające się znikąd banknoty, płonące gazety i obręcze o dziwnych właściwościach. W czarnym pudełku królik pojawiał sie i znikał… . Z łatwością zmieniał kolor magicznego woreczka i, jak przystało na prawdziwego magika, nie chciał zdradzić tajemnicy swoich zaklęć… .
    Później do zabawy włączyli się widzowie. Mieszkanka otrzymała smoking, kapelusz i oczywiście tajemniczą laseczkę. Za chwile dołączyła kolejna.
   Wspólnymi siłami, za pomocą tajemniczych ruchów, dziewczęta sprawiły, że można było przenieść laską chusteczki do tuby. Podczas kolejnej sztuczki zamiast chusteczek w tubie pojawił się parasol. Nasz iluzjonista wprowadził bardzo miłą atmosferę. Mieszkanki wspaniale reagowały salwą braw na każdą z wykonywanych sztuczek . Bardzo dziękujemy za miłą i bardzo atrakcyjna zabawę.
  20.04.2017 r.Przedstawiamy wiosnę w błękicie
Z okazji pięknie rozwijającej się wiosny nasze Mieszkanki wraz Opiekunami zebrały się na świetlicy aby radośnie uczcić te chwile. Dziewczęta pięknie przygotowały się do recytacji wierszy, tańca pod takt różnych wiosennych piosenek.

Dziś dzieci w naszym Domu mają moc radości

bo widzą wkoło wiele miłych gości.

 Wszystkich tu zebranych serdecznie witamy,

 i na wiosenne przedstawienie wspólnie zapraszamy !

Nie mogło zabraknąć pięknego walca pod takt Wiosny w błękicie a potem dyskusji bocianów poszukujących rechoczących żabek.

No i piękny  Krakowiak wiosenny z przyklęknięciem w ostatniej zwrotce dla uczczenia rangi panującej wiosny.

Jak się czujesz Pani wiosno

 Czy już nowe pąki wyrosną

 Czy odwróciła się trawa do słonka

Czy z rękawa wypuściłaś już skowronka ?

                           I jeszcze  akcent wielkanocny … .

Idzie Wielki Tydzień serca nam odmienia

  ciszą i powagą pełną zamyślenia

Potem jest Wielkanoc czas wielkiej radości

 bo nasz Pan zmartwychwstał, w sercach naszych gości !

   No i jeszcze: Lany Poniedziałek to święto wesołe.
Dziarski Śmingus – Dyngus wszystkim zmoczy głowę … .
I na zakończenie piękny śpiew i taniec W dłoni Boga.
Siostra Dyrektor wyraziła uznanie dla  aktorów i słowa serdecznego podziękowania dla organizatorów, radości nie było końca. Smaczne batoniki uzupełniły utraconą energię – Dziękujemy !!!
  25.04.2017 r.Upominek imieninowy dla O. Wojciecha
Nasze Mieszkanki pod przewodnictwem s.Adriany przygotowały bardzo miły upominek imieninowy dla Ojca Wojciecha R. OMI – naszego kapelana. Przedstawiając bardzo ciekawą i wymowna legendę „Kwitnący Kij” ukazały wartość przekazywanego dobra, które zawsze przynosi pozytywne efekty.
Spektakl „Kwitnący Kij”
Wiele lat temu w samym środku kniei żył pustelnik, który dużo się modlił, często odwiedzał go Anioł, bo ten czynił zawsze dobro i słuchał Pana Boga. Pustelnik był dobrym przykładem dla innych .
Zabójca również dołączył do tego dzieła. Nosił w wodę podlewał  i przepraszał za swe niecne czyny mówiąc „Panie jestem grzesznikiem, nie wiem czy zechcesz aby ten kij zakwitł ale dziękuję Ci za to, że mogę w taki sposób przeprosić Cię za swoje grzechy”. Pustelnik dopiero zrozumiał, dlaczego jego kij nie zakwitł. Zbój czynił swoją pokutę z radością a ja narzekałem. Przebacz mi grzesznemu ! I wtedy także na jego kiju pojawiło się wiele pięknych kwiatów.
    Kij Zbója zakwitł a on z wdzięczności powiedział „No rzeczywiście! Boże miłosierdzie jest nieskończone…” Anioł zabrał go do nieba. Na kiju Pustelnika pojawiło się wiele pięknych kwiatów.  Pustelnik z radością dotykał je, zrywa, całuje piękny kwiat a w oddali zauważa Anioła i z radością obaj odchodzą .
Nasze Cyganeczki składają czcigodnemu Ojcu najlepsze życzenia
  Po tym bardzo wzniosłym przedstawieniu dziewczęta przeistoczyły się w Cyganki i wesołą muzyką, tańcami kontynuowały ten miły dzień.
   Oczywiście można zauważyć serdeczne życzenia, wróżenie z kart – cygańskim zwyczajem i duużo radosnego cygańskiego tańca. Niech te głębokie myśli „Kwitnącego Kija” i radosne życzenia cygańskie przynoszą kochanemu Ojcu radość i siły do prowadzenia nas na każdy dzień. Siostrze Adrianie i Mieszkankom dziękujemy za tak wspaniałe uświetnienie tego Imieninowego dnia.
28.05.2017 r.Fatimskie nabożeństwo majowe

   Przeżywamy wspaniałe, Maryjne dni. Pragniemy wychwalać Maryję i dziękować za wszystkie Jej nawiedzenia, objawiania się nam, swoim dzieciom.  
Tą krótką formą akademii łączymy się z całym Polskim Kościołem przygotowującym się do wydarzenia, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 6 czerwca 2017 r. gdzie podczas Mszy Św. o godz. 18.00, Episkopat Polski wraz z Ludem Bożym ponowi akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. W naszej kaplicy przenosimy się sercem do Fatimy i jak każdego dnia wielbimy Maryję Litanią Loretańską dziś poszerzamy nasze nabożeństwo wierszami i piosenkami o tematyce Maryi z Fatimy.

I tu nie mogło zabraknąć relacji z wydarzenia pierwszego objawienia Maryi: W niedzielę 13 maja 1917 roku.: „Bawiliśmy się z Hiacyntą i Franciszkiem na szczycie zbocza Cova da Iria. Budowaliśmy murek dookoła gęstych krzewów, kiedy nagle ujrzeliśmy jakby błyskawicę. (…)”.

    Ubrana w słońce z nieba przychodzisz, przejęta ludzi troskami, przynosisz radość, nadzieją darzysz, Matko Fatimska bądź z nami. Ciepło rozsiewasz, w krąg błogosławisz w oczach Twych miłość matczyna. Prostym pastuszkom głosisz przesłanie; Módl się o Matko u Syna. Uczysz jak trzeba miłować Boga, modlić się, cierpieć w milczeniu… . Przeczysta Matko, Pani Fatimska strzeż swoje dzieci od złego, darz nas łaskami, wspieraj, błogosław, do Syna prowadź nas Twego.

   Oczywiście nie mogło zabraknąć pięknych, bardzo wymownych fatimskich piosenek: Ave Maryja z Fatimy, Fatimskie znaki, Maryjo, Maryjo…, Wśród tylu dróg.., Przyjdź wtedy do Maryi…” .  Już na samo rozpoczęcie brzmiał przerywnik Fatimska Pani witaj nam, Królowo nasza witaj nam. Przed Tobą stoi wierny lud powitać Twej miłości cud… . Franciszek, Hiacynta i Łucja, troje pastuszków z Fatimy, Oni zostali wybrani przez Boga, by nieść w świat przesłanie Maryi. Sto lat już mija od tego czasu gdy w małej wiosce nieznanej przez sześć miesięcy Matka Najświętsza schodziła na ziemię w chwale.Objawia się prostym, niewinnym dzieciom, bo kocha dzieci niewinne. Im też powierza swoje przesłanie, powierza sprawy tajemne. Z matczyną troską strzeże przed karą, tych, co odeszli od Boga… .

   Weź pod opiekę te polskie poddasza, Ty, co królujesz na niebieskim tronie spraw Matko cudem, niechaj młodzież nasza różaniec święty weźmie w swoje dłonie. Niechaj zepsuci niewiary rozkoszą wodzą wzrok błędny z daleka do Ciebie Tobie Maryjo wdzięczne serca niosą i przez różaniec znajda Boga w niebie.

Trzeba różańcem oplatać ziemię, by ustrzec świat od stracenia. Do Ciebie ludzie z wszystkich stron spieszą by upaść przed Tobą na twarze, każdy się modli, o łaski prosi i łzy wylewa zarazem. Przeczysta Matko, Pani Fatimska strzeż swoje dzieci od złego, darz nas łaskami, wspieraj, błogosław, do Syna prowadź nas Twego.

  Siostra Dyrektor z dużym wzruszeniem i ogromną wdzięcznością wyraziła swoje wyrazy uznania i wdzięczności za przygotowane i przeprowadzone nabożeństwo. Dziewczęta wyraziły dziś wielką miłość do Maryi a ich staranne przygotowanie, śpiew i recytacja wierszy wprowadziły wszystkich w wielką zadumę. Mogłyśmy faktycznie choć na krótką chwilę przenieść sie do Fatimy i spotkać tam naszą najlepszą z Matek – Maryję. Na wszystkich twarzach widniał anielski uśmiech i ogromna radość. W tej miłej atmosferze zapragnęliśmy uwiecznić to wydarzenie wspólnym zdjęciem z Figurką Matki Bożej z Fatimy.

31.05 – 1.06.2017 r. – Radosne chwile z okazji Dnia Dziecka

   Szybkimi krokami zbliża się ten miły dzień „Dzień Dziecka”. Chociaż każdemu z nas lat przybywa bardzo lubimy ten dzień. Siostra Adriana z pomocą s.Dyrektor i wszystkich Opiekunów zorganizowała wspaniałe zabawy, konkursy dla podkreślenia tych miłych dni. Już od samego rana udekorowana sala świetlicy świadczyła o wielkich wydarzeniach. Różne konkursy, gry i zabawy.

Zawitała do nas także s.Dyrektor, O.Wojciech  i Opiekunowie, bardzo cieszą się naszą radością i uczestniczą w różnych konkursach. Dziś dziewczynki chciały poczuć, jak to jest, gdy starsi muszą odpowiadać na pytania a Mieszkanki je zadają… . Przygotowałyśmy więc sporo kłopotliwych pytań dla S.Dyrektor i naszego O.Wojciecha:

  • jaka potrawa ma oczy ?
  • Kto mówi wszystkimi językami?
  • Które raki mają liście, itp……?         

Mieszkanki prowadziły również swoje gry i zabawy, konkursy:
  • Wcelować lotką do tarczy
  • strzelanie piłeczkami
  • karmienie z zawiązanymi oczami …

  • chwytanie piłeczek trampolinkami
  • wyścigi na gazetach
  • pokonywanie przeszkód
 
  • gdzie jest moje dziecko: opiekun z zawiązanymi oczami wśród gromadki
  • szuka dziecka ze swojej grupy …

 
Na dzień Dziecka  upominki dla Opiekunów … – kto rozpozna ????

Wspaniała zabawa  i kolejnego dnia podczas pieczenia i spożywania kiełbasek … .

Dziewczynki bardzo dziękują Siostrze Dyrektor, Siostrom i Personelowi za przygotowanie Dnia Dziecka. Za wspaniałe 2 dni, różne atrakcje, ognisko z  kiełbaskami i za bal.

9.06.2017 r. – Witamy Dudziarzy Wielkopolskich

Mamy dziś miły zaszczyt gościć w naszym Domu Dudziarzy Wielkopolskich, którzy przybyli z przedstawicielami innych krajów, m.in. Szkocji, Słowacji… . Przybyli do nas w ramach XIII Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów. Już sam wjazd ślicznymi dorożkami wprowadzał wyjątkową atmosferę. Dudziarze zaprezentowali muzykę dudziarską, grę na dudach, kozłach, skrzypcach. Urzekli nas pięknymi strojami i wyjątkowym śpiewem i grą na instrumentach.
Zacni Goście zostali serdecznie i radośnie przyjęci przez wszystkich Domowników a szczególnie przez nasze Mieszkanki. Każdy występ został nagradzany serdecznym uśmiechem i gromkimi brawami.
      Serdecznie i gorąco dziękujemy za piękny występ i wprowadzenie wszystkich w te tradycyjne dudziarskie rytmy.

   

14.06.2017 r. – Spotkanie przy okazji zakończenia
  Roku Szkolnego 2016/2017
Dziś odbyło się spotkanie z naszymi uczestniczkami zajęć oraz siostrami  z okazji zakończenia roku szkolnego oraz urodzin Moniki.
   Przy słodkim i kolorowym torcie świętowałyśmy miłe i serdeczne chwile. Nasze Panie Nauczycielki Asia N. i Karolina T. tradycyjnie przygotowały bardzo ciepłe i domowe spotkanie. Już na tablicy widniał kolorowy temat lata i wakacji.
    Skoro urodzinki jednej z uczennic, nie mogło zabraknąć nie tylko tortu ale pysznego szampana i oczywiście odśpiewanego Sto lat… . Jak można zauważyć dziewczęta chętnie korzystają z takich uroczystości, okazuję ogromne zadowolenie i częstują przysmakami innych.
   Spędziłyśmy miło czas, uśmiech nie znikał z naszych twarzy i towarzyszył świetny humor i tu wyrażamy słowa uznania i wdzięczności Paniom za okazane serce i zaangażowanie w tę miłą chwilę.
 
Bóg zapłać !!!
13.06.2017 r. – Zwiedzanie polskich Zamków
Piękna pogoda, zbliżające sie wakacje mobilizują wszystkich do odpoczynku i zwiedzania. Nasze Mieszkanki z Opiekunami p.Krystyną T., s.Dominiką i Siostrą Dyrektor – s.Laurettą wybrały się do Rogalina i Kórnika. W Rogalinie zwiedzały piękny Pałac Raczyńskiech, podziwiając piękno różnych komnat (sypialnię, jadalnię, pokoje m.in. gościnne, gdzie urządzano bale, pokój narad itp). Oczywiście można było zauważyć zabytkowe meble, żyrandole i całe wyposażenie.

Warto zwrócić uwagę na funkcjonujący nadal Kościół pw. Św. Marcelina wybudowany w latach 1817-1820 na polecenie Hr. Edwarda Raczyńskiego. Zwiedziłyśmy również powozownię oglądając różne powozy, oprzęż konny itp.

   Spacerując po bardzo malowniczym parku dotarłyśmy do części parku w którym można zobaczyć pomnikowe okazy dębów. Do najsłynniejszych należą Lech, Czech i niewiele od nich starszy, liczący sobie ok 700 lat dąb Rus.
   Posiłek i odpoczynek wzmocnił nieco organizmy aby dalej ruszać do Kórnika, gdzie czekały nowe atrakcje jak zwiedzanie zamka rodu Działyńskich. I tu uwagę zwrócił duży obraz Teofili Działyńskiej zwanej Białą Damą.
Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą a dookoła rozciąga się piękny park.
Do najciekawszych eksponatów Zamku Kórnickiego należą:
  • pamiątki historyczne różnych epok
  • pamiątki narodowe
  • zbroje i broń różnych narodowości
  • obrazy królów polskich
  • portrety rodzinne Działyńskich i Zamojskich.
Wraz z portretem Białej Damy w Zamku przekazywana jest legenda: „Otóż Zamek Kórnicki ma swojego ducha – Białą Damą jest w nim Teofila z Działyńskich – kobieta oświecona, gospodarna właścicielka zamku, która wiele uczyniła dla Kórnika. Pojawiły się również opowieści o tym, jak to o północy Biała Dama wychodzi z obrazu, przechadza sie po Zamku i okolicy nadzorując realizacje powierzonych zadań. Nad ranem z powrotem wstępuje w ramy portretu i tak jest każdej nocy. Biała Dama z zamku w Kórniku jest jednym z najsłynniejszych polskich duchów.
  • Niezapomnianą atrakcją była podróż statkiem po jeziorze, co sprawiło wszystkim ogromną radość.
  • Oczywiście dopełnieniem tych radości był pyszny obiad i lody … i oczywiście pragnienie dalszych wycieczek … .        
  Serdecznie dziękujemy Siostrze Dyrektor i Opiekunom za zorganizowanie tej wspaniałej i twórczej wycieczki.   Bóg zapłać !!!

15.06.2017 r. – Dziś odwiedza nas Święty Bóg

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa po Mszy Świętej wyruszyliśmy w procesji z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie zapominajmy – mówił Ks. Proboszcz, że jest to wyraz naszej wiary w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Gdy adorujemy Najświętszy Sakrament ze świadomością obecności w nim Jezusa Chrystusa i Jego spojrzenia na nas, doświadczamy prawdziwości Jego słów: „Ja jestem z wami po wszystkie dni…” (Mt 28, 20).

Ewangelie czytane i rozważane przy każdym ołtarzu  pomagają nam zrozumieć istotę kultu Eucharystii, wręcz istotę chrześcijaństwa, której nie można zamknąć tylko w oderwanej od życia pobożności. „Do tej istoty należy misja, ewangelizacja, świadectwo. Do tej istoty należy życie chrześcijańskie w duchu Ewangelii i udział w przemianie świata, zawsze rozpoczynanej od siebie. To dlatego w procesji wchodzimy w środek codziennego życia człowieka i w środek ludzkich problemów” – podkreśla kapłan. Dodając, że mocnym symbolem tej obecności w środku ludzkich spraw są tegoroczne ołtarze, z tłem różnych monstrancji używanych przez wieki w Kościele i na Boże Ciało. Przecież nie chodzi tylko o promowanie sztuki sakralnej, ale o pokazanie jak Chrystus w Eucharystii towarzyszy Kościołowi w całym życiu… .  Uroczystości i procesje Bożego Ciała są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji wiary.

„A pod baldachimem najświętsza z dotykalnych i niedotykalnych na świecie rzeczy i istot Kruszyna Obecności Bożej Szła…” – C. K. Norwid

Mieszkanki naszego Domu razem z Siostrami pragnęły również uczcić Jezusa w Eucharystii i razem z wiernymi brały udział w Procesji.

19 – 21 czerwca 2017 r.Podziwiamy piękno Stwórcy

Wszyscy znamy słowa piosenki religijnej „Gdy idziemy po przez świat chwalmy Boga w każdym miejscu w każdy czas chwalmy Boga, nie ma w życiu zbędnych dni każda chwila ważna jest w każdej zobacz Bożą myśl.

Ref.: Bo Bóg naszym Ojcem, bo Bóg kocha nas, On szlak nam wyznacza i sam prowadzi nas.

Parafrazując słowa tej piosenki dane nam było wędrować przez ten piękny świat i czuć obecność i miłość Boga. W dniach 19-21.06.2017 r. chwaliłyśmy Dobrego Boga w Ciechocinku, w Toruniu i w Żninie. To  był piękny czas, kiedy Mieszkanki i Siostry naszego Domu DPS – z Wielkiej Wsi – mogły podziwiać piękno Stwórcy i dobroć ludzi.

Ciechocinek – miasto o charakterze uzdrowiskowym, posiada piękny Park Tężniowy. Teren położony między tężniami posiada walory rehabilitacyjno – wypoczynkowe. Park Tężniowy rozpoczyna się od Placu Gdańskiego gdzie przy wejściu do niego znajduje się wspaniały zegar kwiatowy.

Na terenie Parku znajdują się trzy potężne tężnie (1700 m.)

Równolegle do tężni podziwiać można było srebrno ziarniste wierzby pachnące, czerwone buki i miłodrzew. Spacerując po Parku Tężniowym można było podziwiać fontanny i pomniki poświęcone Stanisławowi Staszicowi i Jakubowi Graffowi – konstruktorom tężni.

Fontanna „Jaś i Małgosia” przedstawia figurkę baśniowych bohaterów, wokół której widnieje plac z pachnącymi lipami. Zaś fontanna „Grzybek” pełni funkcje leczniczą, jest naturalnym inhalatorem, gdzie kuracjusze wdychają bogate w cząstki jodu powietrze. My również pełną parą wdychałyśmy to solankowe powietrze a pogoda także nam sprzyjała. Spacerując koniecznie trzeba było posmakować pysznych ciechocińskich lodów. Uwieńczeniem dłuuuuugiego spaceru tymi pięknymi i zdrowymi alejkami była smaczna obiadokolacja .
Zmęczone, ale bardzo szczęśliwe udałyśmy się na nocleg, żeby odpocząć przed kolejnymi wrażeniami wycieczkowymi w Toruniu i Żninie. Dźwięk stukoczących kół – charakterystyczne dla pociągu, kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien pięknych krajobrazów – to naprawdę cudowny czas by uwielbiać i chwalić Pana !!!

Nie zapomnimy tych chwil, tego czasu … . No i oczywiście – na koniec nie mogło zabraknąć lodów. !!!
 Wyrażamy słowa radości i wdzięczności Siostrze Dyrektor i Siostrom za   poświęcony czas i wspaniałą wycieczkę… . Bóg zapłać !!!
04 – 06.07.2017 r. – Przeżywamy „Wesołą Wycieczkę”
 W pierwszym dniu naszej „Wesołej Wycieczki” zwiedziłyśmy Zamek Książ w Wałbrzychu. Jest on jednym z największych zamków w Polsce i Europie i największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Niegdyś nazywany „perłą Śląska” a także „zamkiem z bajki„. Położony na terenie Książeńskiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 395 m n.p.m. – otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Zamek posiada ok 400 pomieszczeń. Było co zwiedzać… . Wybrałyśmy pomieszczenia, które nas szczególnie interesowały: salę balową, pomieszczenia gdzie znajdowały się piękne meble.
   Zwiedziłyśmy także inne piękne salony, podziwiałyśmy sufity i piękne żyrandole. Korytarz pałacowy zaprowadził nas także do tajemniczej „skałki szczęścia” skąd Czarnymi Schodami, poprze karczmę rycerską wyszłyśmy na zamkowe tarasy pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Na końcu – nie zabrakło pysznych lodów, odpoczywając na ciekawych ławkach wśród zieleni i przy fontannie.
Kolejnym punktem naszej wesołej wycieczki była Palmiarnia w Wałbrzychu. W okolicy zamku Książ wybudowana została palmiarnia , która dysponuje ok. 80 gatunkami roślin z całego świata. zobaczyłyśmy tu m.in. ogromne kaktusy, agawę, dracenę, krzewy kawowe, bananowce, cytryny, mandarynki oraz różne piękne kwiaty .
W kolejny dzień wesoła wycieczka dotarła do miejscowości Wambierzyce. Są one nazwane dolnośląska Jerozolimą  z wg. na Kalwarię Zebrzydowską zbudowaną wg planu Jerozolimy.
Następnie udałyśmy się do Narodowego Parku Gór Stołowych.
W ostatnim dniu naszej Wesołej Wycieczki – w drodze powrotnej – zatrzymałyśmy się u Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary w Bardzie.
                     
Figura Matki Bożej Bardzkiej jest najstarszą rzeźbą zachowaną na Dolnym Śląsku. Wykonana jest ona z lipowego drewna i ma 43,5 cm. Tu było nam dane ucałować Madonnę. W modlitwie polecałyśmy nasze Mieszkanki i cały Personel. Dalej – Wesoła Wycieczka – zatrzymała się we Wrocławiu przy ZOO i Oceanorium. Jak tu było … – tego się nie da opisać … to trzeba zobaczyć.                                   
Wrocławskie ZOO… Zachwycają nas wszystkie zwierzęta w tym ogrodzie zoologicznym. Niektóre dobrze znane a inne zupełnie nowe… ale wszystkie piękne i nam przyjazne. Musimy tu jeszcze wrócić !!!
I ciekawe Oceanarium…, zapraszamy do miłych wrażeń.
 

 

05.09.2017 r. – Dziś rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny

Choć na dworze jeszcze wakacyjna pogoda, dziś nasze Dziewczęta przyszły do Kaplicy aby tam z Jezusem i Jego Matką rozpoczynać spotkania w Nowym Roku Szkolnym. Oczywiście powitała nas z serdecznym uśmiechem nasza Siostra Dyrektor – Józefa Bura. Wspominając wieloletnie, radosne przeżycia różnorakich spotkań, nabożeństw i zajęć życzyła aby również w tym Roku nie zabrakło entuzjazmu i tych zawsze radosnych twarzy. Już na początku nowych spotkań wyraziła słowa uznania i wdzięczności dla prowadzących i wszystkich opiekunów wspomagających to miłe dzieło. Mieszkanki z otwartym sercem przygotowały i recytowały wiersze dla uczczenia dzisiejszego, ważnego dnia. Nie zabrakło radosnych, miłych uśmiechów … .

22.10.2017 r.Przeżywamy Światowy Dzień Misyjny i wspomnienie Św. Jana Pawła II Patrona Rodzin.

Przeżywamy wspaniałe dni. Czujemy wśród nas obecność naszego kochanego Jana Pawła II. Znamienne słowa wypowiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r.: „Jan Paweł II był papieżem rodziny”. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny.To właśnie sam nasz Święty Papież w Nowym Targu, w 1979 roku wołał „Słusznie mówi się, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego. Jest podstawową ludzką wspólnotą. Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek. Więc życzę, ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna….”. Dziś wspominamy tego wspaniałego świętego Papieża Rodzin odmawiając różaniec z naszymi Mieszkankami. Modlitwa różańcowa przeplatana jest wierszami, którymi pragniemy uwiecznić serdeczność i miłość do Św. Jana Pawła II. Mamy możliwość także ucałowania relikwii Św. Papieża. Towarzyszy nam oczywiście Siostra Dyrektor, która jak zawsze współtworzy nasze nabożeństwa paraliturgiczne i cieszy się gorliwością dziewcząt. Spoglądając na radosne twarze uczestników wyraziła swoje ogromne zadowolenie z przygotowania tej uroczystości, dziękując także organizatorom.

Nasz Papież ukochany zawsze lubił banany, ale najbardziej na świecie to chyba lubił dzieci.

 

25.11.2017 r.Jesteśmy u Chrystusa Króla w Świebodzinie
Przeżywamy w Kościele dziś Uroczystość Chrystusa Króla. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, to ostatnia niedziela zamykająca Rok Liturgiczny. Wspominając przeżycia ubiegłoroczne podczas Mszy świętej Ks. Kapelan decyzją Episkopatu Polski dokonał Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana i poddania się pod Jego Boską władzę.
W tej miłej i głębokiej aurze Siostra Dyrektor zorganizowała wyjazd do Świebodzina, gdzie Mieszkanki mogły zobaczyć i pokłonić się Chrystusowi Królowi w tej pięknej figurze
Chrystusa Króla w Świebodzinie.   Zaskoczone były bardzo, że postać figury jest tak duża i w tym zdziwieniu jedna z nich zawołała „że Bóg jest taki ogromny…, i ładnie wykonany… .”. Po powrocie do Domu ciągle wspominały Świebodzin i postać Chrystusa „Coś takiego w życiu nie widziałam – relacjonuje p. Krysia – jakby Jezus między nami był. Miałam Go w sercu, blisko siebie…, piękne przeżycia. Jadąc do Świebodzina jeszcze w drodze widać było Pana Jezusa, jak stał na wysokiej górze wśród kwiatów i porostów. Pan Jezus miał piękną suknię a fałdy układały się na skos… . Ciągle Go widzę i cieszę się z wyjazdu”.
     Jadąc do Chrystusa Króla czas umilały piękne piosenki Macieja Wróblewskiego. Oczywiście Chrystus Król Świebodziński na pierwszym miejscu. Nie mogło zabraknąć śpiewu dla Matki Bożej i dla naszego umiłowanego św. Jana Pawła II.

 3.12.2014 r. – Witaj Święty Mikołaju miły Gościu nasz 

Święty Mikołaju witaj w naszym pięknym kraju
Chętnie Cię ugościmy i do domu zaprosimy.
  Na prezenty Twe czekamy i radości nie ukrywamy
  Każdy drobiazg bardzo cieszy gdy dostają te dary od Ciebie dzieci.

Dziś wspaniały dzień, zawitał do nas długo oczekiwany Gość – św. Mikołaj wraz z pomocnikami. Dziewczęta już od rana czekały z niecierpliwością na tego Gościa z nieba. Skoro przybywa Św. Mikołaj, to przynosi cały wór prezentów. Prezent cieszy wszystkich, ale chyba   ważniejsza od prezentów jest wizyta i osobiste spotkanie z „świętym z nieba” – jak mawiają nasze podopieczne.
W każdym pokoju wiele radości, mieszkanki odwzajemniają wizytę swą serdecznością oraz śpiewem dla zacnego Gościa. Pomocnicy Mikołaja święci aniołkowie wprowadzają iście anielską atmosferę wesołym śpiewem. A radosne piosenki słychać w całym Domu. Uradowane mieszkanki oglądają paczki i na twarzach widnieje niesamowita radość.

I tu dziękujemy serdecznie Siostrze Dyrektor oraz wszystkim wspomagającym za przygotowanie tego miłego dnia i oczywiście Klerykom Wyższego Seminarium Ojców OMI z Obry za coroczne serdeczne spieszenie z posługą „mikołajkową”.

Patrząc na te radosne oczy, piękny uśmiech i taką szczerą, prawdziwą wiarę w kochanego Świętego Mikołaja trzeba zawołać na zakończenie napisem w świetlicy, że 

         „Każde dziecko w oczach Bożych ma tę samą wartość„. 

10.12.2017 r. – Nasz udział w Jubileuszu 160 – lat istnienia  Zgromadzenia sióstr Opatrzności Bożej

Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej 8 grudnia 2017 r. przeżywało Jubileusz 160 – lat istnienia i działalności w Kościele. Kilka Sióstr z naszego Domu z Mieszkankami udały się również na te wielkie uroczystości. Uroczystości centralne odbyły się 10 grudnia br. w domu generalnym w Grodzisku Mazowieckim.

  Msza św. w odbyła się w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, której przewodniczył J.E. Ks. Bp dr Stefan Regmunt. W koncelebrze uczestniczyli również inni kapłani. Jak można zauważyć bardzo duża ilość Sióstr przybyła na to świętowanie dnia Jubileuszowego. Obecny był także lokalny samorząd i społeczność parafialna.    

20.12.2017 r. – Wizyta świąteczna Zarządu Powiatu w naszym Domu

 

Mamy dziś miły zaszczyt gościć w naszym Domu Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego. Nasza Siostra Dyrektor z wszystkimi Domownikami z uśmiechem oczekiwała zacnych Gości. Na wzór ubiegłych lat Pani Dyrektor PCPR i wice – Starosta w imieniu całego Zarządu przybyli złożyć najlepsze życzenia świąteczne. Już na powitanie powstała miła aura słowami p. Mąkosy „Nie mamy dziś Pana Starosty ale jest z nami pani Starosta … „. Tak – odpowiada Mieszkanka (nosząca takie nazwisko) – pozwólcie więc Państwo, że Was przywitam i złożę najlepsze życzenia: ” Jest taka noc, na którą człowiek czeka… , noc wyjątkowa, jedyna… . W imieniu Siostry Dyrektor, Mieszkanek i Perosnelu życzymy Czcigodnym Gościom błogosławieństwa Bożej Dzieciny i obfitych łask w Nowym Roku …”. Wszyscy serdecznym uściskiem, dzieląc się białym opłatkiem rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. Mieszkanki – pod opieką s.Adriany oczekując zacnych Gości przygotowały małe  Upominki na Boże Narodzenie ‎.

Mieszkanki wręczyły również naszym Gościom upominki przez siebie wykonane: aniołki z patyczków, bombki origami i dzwonki z plastikowych butelek. Nasze Podopieczne otrzymały ulubione owoce i słodycze, za co serdecznie dziękujemy.

20.12.2017 r.Przeżywamy naszą Szkolną Wigilię

Wzorem lat ubiegłych Panie Nauczycielki Asia N. i Karolina T. prowadzące zajęcia z dziewczętami wspaniale wykorzystały tradycyjne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Podczas zajęć mieszkanki mogły popróbować umiejętność tworzenia i pieczenia pierników. W święto mikołajkowe, przyszedł   Mikołaj w Szkole i  to oczywiście z prezentami. Dzisiejszy dzień to wspaniale przygotowana Wigilia.

Dekoracja sali zajęć szkolnych wprowadzała wszystkich do świątecznych przeżyć. Nie mogło zabraknąć choinki, małych dekoracyjnych choinek, pysznych pierniczków – wcześniej robionych z dziewczętami i oczywiście opłatka.

24.12.2017 r.Wieczerza Wigilijna w DPS

Najpiękniejszy dzień w roku – to dzisiejszy dzień, kiedy właśnie wieczorem rodzi się Bóg – Człowiek. Przenieśmy sie na moment do Betlejem i witajmy Małą Dziecinę. Wieczór wigilijny w naszym Domu  rozpoczęliśmy od Słowa Bożego o Narodzeniu Pana Jezusa.

   Pastorałką Przyjdź już Jezu, przyjdź Maleńki już otwarte drzwi, wtedy jest największe  święto, gdy przychodzisz Ty … . Mieszkanki zaprosiły Pana Jezusa do nas. Kolejnym miłym akcentem było składanie życzeń dla Siostry Dyrektor, innych Sióstr, Pracowników i Koleżanek. Oczywiście Siostra Dyrektor Józefa Bura podziękowała i odwzajemniła serdeczność życząc wszystkim miłego i ciepłego spotkania z Jezusem.

   Nastąpił ten najważniejszy moment dzielenia opłatkiem, uściski i składanie najlepszych życzeń na tle wspaniałego kolędowania prowadzonego przez Ojca Wojciecha OMI. Nikt nie siedział sam, wszyscy z uśmiechem na twarzy podchodzili do siebie, przekazując najlepsze życzenia, uściski i serdeczności. Całe niebo było między nami… .

   Ciepłe, wspaniałe potrawy wigilijne, to kolejny miły atrybut świętowania. Oczywiście tu nie mogło zabraknąć suszu, ryby w różnych postaciach, pierogów, przeróżnych potraw z maku no i ryby w galarecie. Smakowało więc wyśmienicie a radosne oblicza dziewcząt były nie do podrobienia. 

Tak więc nasz Maleńki Bóg jest między nami. On się naprawdę narodził…, niech więc teraz ciągle żyje w nas i z nami.

26.12.2017 r. – Idziemy do kaplicy aby  Kolędować Maleńkiemu

Od wieczoru wigilijnego przeżywamy w tradycji czas kolędowania, nazywano często „święte wieczory”. Był to często czas rodzinnych i przyjacielskich spotkań, które wypełnione były ciepłem, miłością i tajemnicą emanującą ze stajenki betlejemskiej.
   W każdej parafii, w grupach religijnych a także w rodzinie śpiewamy kolędy. Nasze Mieszkanki również ochoczo przyjęły wiadomość o kolędowaniu. Udałyśmy się do kaplicy aby przy szopce śpiewać kolędy, recytować wiersze. Cieszyłyśmy się bardzo, że czekała tam na nas Siostra Dyrektor i z uśmiechem zachęcała do kolędowania. Już na powitanie można było usłyszeć miły śpiew Serdecznie witamy wszystkich Was… a zaraz po nim wiersz koleżanki Bądź pozdrowiony Jezu, Ty zaprosiłeś nas, cieszymy się, że z Tobą spotkania nadszedł czas.
   Nie mogło zabraknąć śpiewu Przyjdź już Jezu, przyjdź Maleńki…, Gdy się Chrystus rodzi… czy Z narodzenia Pana… podczas której konieczne było okazanie tańcem swej radości. Kolejne dziewczynki odśpiewały ulubione pastorałki Maleńki Jezu przychodzisz zbawić świat, bo na nim ciągle, tak wiele jeszcze zła…, druga zaś Był pastuszek bosy na fujarce grał … .
   Inne dziewczęta recytowały Jest taka jedna jedyna, co dziś wigilie zaczyna… , Prowadź gwiazdo promienista, co świecisz … .
   Atmosfera bardzo miła, ciepła i kolejne kolędy same z nas wypływały. Uśmiech na twarzach i chyba wszystkie pragnęły już być blisko Maleńkiego Jezusa. Śpiewając kolędy podchodzimy do szopki i żłóbka.
   Kto nie mógł podejść, sam Bóg – Jezus zbliża się. Siostra Dyrektor podaje dziewczętom figurkę Jezusa aby mogły również przytulić się.
   Sama łza radości kręci się w oku widząc te cudowne spotkania. Mieszkanki swoją niebiańską radością nauczyły nas, że Bóg naprawdę jest między nami i pragnie się z nami spotykać.
    27.12.2017 r. – Witamy przyjaciół z Kębłowa

Kolejny już raz mamy miły zaszczyt gościć w naszym Domu młodzież z Kębłowa. Ci młodzi ludzie z wielkim entuzjazmem niosą Boga w ten dzisiejszy świat. Stworzyli miły Zespół Muzyczny przed pięcioma laty i tak uświetniają różne rodzinne imprezy: chrzty, wesela, bierzmowania. Biorą także udział w różnych akcjach publicznych.

Właśnie dziś sprawili wspaniały dar serca naszym Mieszkankom. Śpiewając kolędy spotkali się z naszymi Mieszkankami w świetlicy, aby kolędować, rozmawiać i ucieszyć każdą osobę. Radość była ogromna. Nasze dziewczęta chętnie włączały się w śpiew i były dumne, że mogą razem chwalić Maleńkiego. Kolejną radością były miłe tańce. Nie ma to, jak bawić się przy muzyce wspaniałego zespołu.

Siostra Dyrektor naszego Domu z wielkim uznaniem wyraziła słowo wdzięczności za tak wspaniałą imprezę a Mieszkanki przekazały miłe upominki.

Wyrażamy ogromną wdzięczność za ten wspaniały Dar

i zapraszamy ponownie … .

28.12.2017 r. Uroczystości pogrzebowe Anny Pogorzelskiej

26.12.2017 r. odeszła do Domu Ojca nasza Mieszkanka, Ania Pogorzelska. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28.12.2017 r. w Kopanicy. Modlitwą różańcową otaczaliśmy zmarłą Anię oczekując na Eucharystie.
   Mszy Św. przewodniczył i homilie wygłosił Ks. Kapelan Domu – Ojciec Wojciech Ruszniak OMI. W homilii podzielił się dwoma przykładami. Na początku za wzór postawił Pana prof dra Chazana, który chronił życie, chociaż Matka domagała się aborcji (gdy dowiedziała się, że jej dziecko zrodzi sie niepełnosprawne). Lekarz nie przyłożył ręki do zabójstwa i został pozbawiony pracy. I drugi przykład – gdy rodzice dowiedzieli się, że ich poczęte dziecko zrodzi się niepełnosprawne (chociaż lekarz namawiał do aborcji) powiedzieli stanowcze nie, to jest nasze dziecko, my je pragniemy mieć takie, jakie  dał nam Pan Bóg. Wzór i przykład RODZICÓW, którzy przyjęli z miłością dziecko takie – jakie Pan Bóg im dał. 
   A nasza Ania ? – również była dla nas darem Pana Boga. Nie potrafiła budować domów, nie stała się sławna przez jakieś wynalazki itp. – ale ONA była bardzo cenna, była dla nas darem Bożym. Dawała nam cenne dary jak : uśmiech, pogodę ducha, radość, wdzięczność. Tym dzieliła się z nami i za to Jej bardzo dziękujemy.
   Aniu ufamy, że będziesz orędować za nami tam u Tronu Jezusa. W naszych sercach pozostaniesz zawsze uśmiechnięta, kochająca każdego i kochająca słońce.
   Konduktem żałobnym ciało zmarłej Ani przeniesione zostało na parafialny cmentarz w Kopanicy. W uroczystości pogrzebowej wzięły również udział Mieszkanki Domu, Pracownicy naszej placówki, Przyjaciele i Siostry Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
 Aniu wstawiaj się za nami w niebie … .   
 

 28.12.2017 r. – Młodzieżowe dni skupienia

Ojcowie Oblaci z Obry pomagają młodym ludziom poznać drogę dorosłego życia. Każdego miesiąca organizują dla chętnych dni skupienia i właśnie jednym z punktów tej reorganizacji życia jest spotkanie z ludźmi chorymi.
Dziś miałyśmy miły zaszczyt gościć w naszym domu tych „poszukiwaczy” drogi życia. Świat współczesny krzyczy aby dobrze i wygodnie się urządzić. Wielu chłopców z klas gimnazjalnych i licealnych z woj. Wielkopolskiego i Lubuskiego wraz z O. Krzysztofem odwiedzają nasze Mieszkanki, by przynieść im młodość, radość i swoje otwarte, rozmodlone serce.

Siostry serdecznie przywitały gości ukazując zadowolenie z tego spotkania. Przecież „chorzy są skarbem Kościoła” mawiał często Święty Papież Jan Paweł II. Podczas miłej rozmowy ukazały także cel i sens naszego życia zakonnego.

Młodzi ludzie z otwartym sercem włączyli się w rozmowy i zabawy z naszymi Mieszkankami. Ważnym momentem była oczywiście modlitwa – udział w nabożeństwie w naszej Kaplicy.
Dziękujemy bardzo za te spotkania. Nasze dziewczęta cieszą się widząc odwiedzających gości i ich serdeczność.  
28.12.2017 r.Dzielimy się opłatkiem jak Rodzina

Opłatkowe spotkania w Zakładach Pracy, to bardzo szczytne i miłe zdarzenie. Spędzamy ze sobą każdego dnia mnóstwo czasu, tworzymy pewną rodzinę. Wigilia w pracy jest doskonałą okazją do integracji zespołu. Dlatego coraz częściej szefowie firm organizują spotkania opłatkowe… .

  Na początku spotkania opłatkowego Siostra Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom najlepsze, świąteczne życzenia jednocześnie dziękując za całoroczną pracę. Miłym gestem było dowartościowanie wielu poświęceń i służby naszym podopicznym. Codzienna praca wszystkich tu pracujących to piękna i iście „rodzicielska posługa”. A parafrazując za Matką Teresą z Kalkuty – ile razy pomagamy bliźniemu, to zawsze jest Boże Narodzenie …, zawsze pomagamy samemu Panu Jezusowi.

Oczywiście nasz Ks. Kapelan wprowadzał świąteczny nastrój śpiewem kolęd, który wyjątkowo sprzyjał przy łamaniu się opłatkiem.

Pod koniec spotkania,  wręczone zostały wszystkim pracownikom świąteczne upominki.